COSTце перша і найбільша європейська міжурядова структура міжнародної співпраці в галузі науки і техніки. Вона надає можливість створення інноваційних наукових розробок, що ведуть до нових концепцій і практичних застосувань і сприють зміцненню наукового потенціалу Європи.

Цілі ініціативи COST Action IS1401 полягають у розробці комплексного підходу до грамотності в Європі для створення широкої основи розвитку освіти і вдосконалення технологій навчання письма в епоху інформаційних технологій. Основна мета ініціативи ‒ заснувати Мережу європейської грамотності (ELN,http://www.is1401eln.eu/enj), яка ґрунтується на здобутках наукових спільнот, що об’єднують фахівців у галузі навчання письма. ELN координує глобальну відповідь Європи на виклики сучасної інформаційної революції.

Робота в рамках ініціативи здійснюється трьома робочими групами: «Комплексний і всебічний підхід до основ грамотності в Європі» (WG1), «Письмо і освіта в світі сучасних інформаційних технологій» (WG2), «Покращення технологій навчання письма» (WG3).

Ініціатива COST Action 151401 охоплює 33 європейські країни-учасниці (Австрія, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Фінляндія, Франція, Македонія, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Ізраїль, Італія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Сербія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Туреччина,Велика Британія), десять країн-партнерів з інших континентів (Австралія, Бразилія, Канада, Чилі, Китай, Нова Зеландія, Південна Корея, Тайвань, США, Замбія) і три країни-сусіди ЄС (Албанія, Білорусь, Україна). Україну представляє доктор філологічних наук, професор Львівського національного університету імені Івана Франка Т. В. Яхонтова. Вона взяла участь в Установчій конференції ELN (Прага, Чехія, листопад 2015 р.) і виступила там з доповіддю про жанрові форми студентських письмових робіт в українських університетах.

ІНІЦІАТИВА COST ACTION IS1401: Зустріч в м. Любляна

Чергову зустріч в рамках проекту ELN COST Action IS1401 було проведено 18-20 квітня 2016 року в м. Любляна (Словенія). Зустріч було організовано факультетом педагогічної освіти Люблянського університету і присвячено прогресу робочих груп у досягненні суспільних цілей проекту і створенні команди громадських ініціатив. У Любляні зібралися представники трьох проектних робочих груп та їхні найактивніші команди. Пленарні доповіді виголосили Тетяна Яхонтова (Львівський національний університет імені Івана Франка), Далін Клоп (Університет Стелленбош, ПАР) і Свен Стромквіст (Університет Лунда, Швеція).

ІНІЦІАТИВАCOST IS1401: візит до коледжу Біркбек Лондонського університету

at-birkbeckЗ 28 листопада по 7 грудня 2016 року Тетяна Яхонтова перебувала у коледжі Біркбек Лондонського університету з короткою науково-дослідницькою місією. Її науковим консультантом на час візиту була д-р Бояна Петрич, одна з керівників Другої робочої групи в рамках COST Action IS1401ELN, яка працює на кафедрі прикладної лінгвістики і комунікації. Головними цілями наукової місії були: інтенсивні консультації з Б. Петрич щодо методики інтерв’ювання у дослідженнях письма та розробки курсів англомовного письма для науковців; відвідування семінарів та занять, дотичних до теми стажування; робота у бібліотеці; виступ на семінарі кафедри прикладної лінгвістики і комунікації. Ці цілі були повністю реалізовані під час наукової місії, яка виявилася чудовою можливістю для зміцнення співробітництва у рамках Другої робочої групи і подальшої реалізації спільних науково-дослідницьких цілей.

ІНІЦІАТИВА COST ACTION IS1401: Зустріч в м. Ювяскюля

Чергову зустріч в рамках проекту ELN COST Action IS1401 було проведено 2-3 лютого 2017 року в університеті м. Ювяскюля (Фінляндія). Зустріч було організовано факультетом психології. Учасники зустрічі ‒ представники першої та другої робочої груп проекту ‒ обговорили свою діяльність та окреслили подальші плани. В рамках першої робочої групи активно працювали фахівці у галузі науково-академічної комунікації. Предмет їх професійних зацікавлень у рамках проекту ‒ аналіз процесу підготовки і написання бакалаврських і магістерських робіт студентами країн-учасниць Ініціативи COST. Активну участь у цьому дослідженні беруть такі науковці, як Міра Бекар (Македонія), Бояна Петрич (Велика Британія), Аніта Петі-Станчич (Хорватія), Алма Яхич (Боснія і Герцеговина), Клаудіа Дороголскі (Румунія), Крістіан Донахью (США), Карл-Хайнц Погнер (Данія), Тетяна Яхонтова (Україна) та ін.

ІНІЦІАТИВАCOST IS1401: тренінг в Скопє

Jpeg

16-18 травня 2018 р. у м. Скоп’є (Македонія) відбулася тренінгова школа з якісних та змішаних методів досліджень у галузі письмової комунікації, яку було проведено у рамках проекту “Зміцнення можливостей європейців завдяки створенню європейської мережі з проблем грамотності” (COST Action IS1401 “Strengthening Europeans’ capabilities by establishing the European literacy network”, 2014-2018), що підтримується Європейською програмою з розвитку наукових досліджень і технологій “Горизонт 2020”. Тренінг був організований філологічним факультетом імені Блаже Конеського Університету Кирила і Мефодія. Конкурсний відбір для участі у тренінгу пройшли 19 молодих дослідників ‒ представники Великої Британії, Болгарії, Естонії, Іспанії, Македонії, Мальти, Португалії, Сербії, України та Хорватії. У тренінгу взяла участь проф. Т. В. Яхонтова, яка провела два семінари для його учасників, присвячених, відповідно, жанровому аналізу та написанню наукових праць (останній ‒ у співробітництві з Бояною Петрич, представницею Лондонського університету, та Мірою Бекар з Університету Кирила і Мефодія). Учасницею від України і водночас запрошеним лектором школи була Орислава Іванців, колишній аспірант факультету іноземних мов Львівського національного університету імені Івана Франка, а нині ‒ кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії і практики перекладу Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.