ue51
Європейський Союз та Україна почали будувати відносини відразу після набуття Україною незалежності 1991 року. Сьогодні вона – пріоритетний партнер ЄС у рамках Європейської політики сусідства та Східного партнерства. 1994 року було підписано Угоду про партнерство та співробітництво між ЄС і Україною, яка набула чинності 1998-го. На основі цієї угоди в лютому 2005 року ухвалено План дій, який визначав програму політичних та економічних реформ і пріоритети на найближчу й середню перспективи.

2007 року ЄС і Україна дійшли згоди, що Угода про партнерство та співробітництво багато в чому вже не відповідає вимогам часу і розвиткові відносин між ними. Отже, потрібен новий, масштабніший документ. У березні 2007 року було розпочато переговори з укладення нової угоди, яку згодом назвали Угодою про асоціацію. Аби Україна краще підготувалася до її реалізації у майбутньому, сторони ухвалили Порядок денний асоціації ЄС – Україна, який замінив згаданий План дій ЄС – Україна.

Політичну частину Угоди про асоціацію було підписано 21 березня 2014 року. Економічну частину угоди було підписано 27 червня 2014 року.

Підписання Угоди про асоціацію стало найважливішою подією 20-річної історії відносин між ЄС та Україною. За своїм обсягом та тематичним охопленням вона є найбільшим міжнародно-правовим документом, який укладала в своїй історії Україна. Для Євросоюзу вона також є най глибшим міжнародним договором, що він мав будь-коли з країною, яка не є членом ЄС.

Назва Угоди точно передає можливості, які вона надасть Україні. Належна імплементація документу забезпечить її політичну асоціацію з Євросоюзом та глибоку інтеграцію до спільного внутрішнього ринку ЄС. Інакше кажучи, Україна стане однорідною з ЄС у тому, що стосується демократії, прав людини та верховенства права, рівня функціонування державних інституцій та характеру відносин між державою і суспільством. Угода забезпечить такий розвиток держави, який ґрунтується на європейських цінностях.

Віхи відносин ЄС — Україна

1994 Підписання Угоди про партнерство та співробітництво

1998 Набуття чинності Угодою про партнерство та співробітництво

2003 Започаткування Європейської політики сусідства

2005 Підписання Плану дій ЄС — Україна

2007 Початок переговорів щодо нової Угоди про асоціацію

2008 Набуття чинності Угодою про спрощення процедури видачі віз між Україною та ЄС
Початок переговорів щодо поглибленої та всеосяжної Зони вільної торгівлі
Початок діалогу між Україною та ЄС щодо лібералізації візового режиму

2009 Започаткування Східного партнерства
Затвердження Порядку денного асоціації ЄС — Україна, що замінив План дій ЄС — Україна

2010 Приєднання України до Договору про енергетичне співтовариство ЄС

2014 Підписання Угоди про асоціацію

Більше інформації:
http://eeas.europa.eu/ukraine/index_en.htm
http://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine/index_uk.htm