Упродовж 29-30 березня 2017 року на базі Інформаційного центру ЄС при ЛНУ ім. Івана Франка відбувалася щорічна зустріч координаторів Інформаційних центрів Європейського Союзу в Україні.
Під час зустрічі 20 координаторів із Києва, Дніпра, Луцька, Тернополя, Херсона, Одеси, Івана-Франківська, Маріуполя, Чернівців, Сум, Вінниці, Острога, Ужгорода, Білої Церкви, Харкова та Чернігова обговорювали потенційні напрямки співпраці та проведення спільних заходів Інформаційних центрів і Представництва ЄС в Україні.
Учасники щорічної зустрічі також мали нагоду почути про можливості для молоді в рамках програм ЄС (Еразмус+, Горизонт 2020, Creative Europe), обговорити та ознайомитися з інформаційними джерелами Представництва ЄС, які презентувала Ірина Стаднійчук, документаліст відділу преси та інформації Представництва ЄС в Україні.
Важливою частиною заходу стали тренінги від спеціаліста з комунікацій Олександра Кульчицького, який представив свою формулу успіху в комунікаціях і розповів як змусити інформацію працювати на себе. Керівник парламентської експертної групи з євроінтеграції Денис Черніков дискутував із учасниками щодо майбутніх відносин України і ЄС.
Під час урочистого відкриття заходу декан факультету міжнародних відносин Університету, Надзвичайний і Повноважний Посол України, Маркіян Мальський зазначив, що діяльність Інформаційних центрів є вагомою складовою європейської інтеграції України. Адже у час агресивних інформаційних кампаній суспільству надзвичайно важливо розуміти ті процеси, які насправді відбувається у ЄС та світі.
Ключовим моментом події стала зустріч із Головою Представництва ЄС в Україні Хюґом Мінґареллі, який звертаючись до координаторів Інформаційних центрів, наголосив, що у їхній особі Європейський Союз бачить ключових гравців у справі реформування нашої держави.
За його словами, у своїй діяльності Інформаційні центри повинні в основному орієнтуватися на молодь, але також бути відкритими для усього суспільства і засобів масової інформації. Посол ЄС переконаний, що сьогодні надзвичайно важливо розповідати якомога більше про Європейський Союз, його діяльність, основні цілі.
«Суспільство в Україні особливо активне і Представництво ЄС вітає тісну співпрацю із громадськими об’єднаннями, які поділяють ідеали та цілі Європейського Союзу», – зазначив Хюґ Мінґареллі.
Також посол наголосив, що Європейський Союз робить усе можливе для того, щоб допомогти Україні зберегти суверенітет і територіальну цілісність. Окрім того, ЄС підтримує реформи в Україні і процес створення соціально орієнтованої ринкової економіки.
Зараз у Європейського Союзу є численні програми, орієнтовані на проведення реформ в енергетичній та судовій сфері, боротьбу з корупцією, розвиток підприємницької діяльності. За словами Хюґа Мінґареллі, одним із основних завдань Інформаційних центрів є донесення інформації про ці програми до суспільства.
Координатор Інформаційного центру ЄС у Львові, професор кафедри країнознавства і міжнародного туризму Наталія Антонюк зазначає, що на шляху європейської інтеграції Україна переживає цілу низку об’єктивних і суб’єктивних труднощів, проте демократичні перетворення, які відбувається в країні завдяки інтеграції мають надзвичайно велике значення.
«Безвідносно до того чи держава вступить до ЄС чи ні, якщо вона буде відповідати його критеріям, це уже свідчитиме про високий економічний і демократичний рівень її розвитку», – зазначила Наталія Антонюк.
Цитуючи посла Європейського Союзу Хюга Мінгареллі науковець, наголосила, що робота Інформаційних центрів є важливим механізмом діяльності Представництва ЄС в Україні.
«Важливою проблемою є освоєння європейських грантових коштів. Як писати і як обслуговувати гранти ЄС цікавить різні середовища українського суспільства. Інформаційний центр має намір підготувати низку заходів, присвячених цій темі», – поділилася планами на майбутнє Наталія Антонюк.
«Щорічні зустрічі координаторів Інформаційних центрів є дуже важливими для нас, адже такі заходи дозволяють об’єднувати зусилля учасників з усіх куточків країни. Упродовж цих днів ми разом підсумовували роботу Інфоцентрів за 2016 рік, обмінювалися свіжими ідеями та досвідом, а також окреслювали та планували роботу центрів у цьому році. Окрім цікавих та корисних тренінгових сесій, все ж найважливішим досягненням і результатом зустрічі ми вважаємо розширення кола однодумців та кола довіри в Україні, що дозволяє імплементувати основну мету діяльності Центрів – поширення європейських цінностей та підвищення рівня обізнаності українців щодо розвитку відносин між Україною та ЄС», – прокоментувала зустріч Виконавчий координатор Інформаційного центру ЄС у Львові Галина Процик.
Додамо, що щорічна зустріч координаторів Інформаційних центрів ЄС стала ще одним заходом кампанії «Будуймо Європу в Україні», яку Представництво ЄС проводить упродовж року по всій Україні. Кампанія включає низку інформаційно-просвітницьких заходів (вуличних акцій, семінарів, тренінгів, круглих столів тощо), які покликані поширювати європейські цінності і розповідати про місію ЄС в Україні.
Зазначимо, що основна мета діяльності Інформаційних центрів Європейського Союзу – поширення інформації про ЄС та його політику, надання допомоги університетам та дослідницьким центрам у навчанні студентів та проведенні дослідницької роботи з питань європейської інтеграції, а також сприяння участі студентів в дебатах з європейських питань.
Перші Центри європейської документації створені ще у 1963 році. Тепер у світі діють більше 600 таких Центрів, які відкрито здебільшого при університетах, національних бібліотеках та дослідницьких центрах. Сьогодні в Україні діє 23 Інформаційні центри ЄС, з переліком яким можна ознайомитися на веб-сторінці Представництва ЄС в Україні.