25 листопада 2015 р. на базі Інформаційного центру Європейського Союзу при Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася відео-конференція із Головою Представництва Європейського Союзу в Україні, Послом Яном Томбінські. Партнером та учасником конференції виступив також Інформаційний центр ЄС при Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара. Тематика відео-зустрічі стосувалася питань децентралізації регіональної політики та європейського досвіду для України.

У відео-конференції взяли участь студенти та викладачі Університету, лідери студентських організацій «Молода Дипломатія», «Рада молодих вчених» та «Студентський уряд». Серед почесних гостей був присутній Надзвичайний і Повноважний Посол, професор, завідувач кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби Маркіян Мальський. Конференцію відвідали також представники Навчально-методичного центру освіти м. Львова на чолі із Світланою Матис, яка координує роботу шкільних євроклубів у місті. У телемості брали участь й студенти–слухачі модулю Програми Жана Моне «Субнаціональний вимір ЄС».

Львівський університет представила Наталя Антонюк, координатор Інформаційного центру ЄС, яка привітала Голову Представництва ЄС та усіх учасників конференції. Під час прямого включення Ян Томбінські розповів про поточний стан відносин ЄС – Україна, а також перспективи їх подальшої співпраці в умовах імплементації Угоди про асоціацію.

Під час дискусії, учасники телемосту наголосили, що у Стратегії національної безпеки України 2014 року, до внутрішніх загроз безпеці нашої держави, крім корупції та зубожіння громадян належить проблема неефективного урядування. Тому напрацювання механізмів доброго урядування в Україні є насправді справою життєвої ваги.

Одним із таких механізмів є реформа місцевого самоврядування, яка напряму пов’язана із конституційною реформою. На Україну дивиться увесь світ і ми можемо або запропонувати правову інновацію світового рівня, або підійти до змін до конституції чисто формально – під поточне завдання виконання «мінських домовленостей».

Справжня конституційна реформа може початися лише тоді, коли вирішення всіх питань, окрім захисту територіальної цілісності держави, буде переміщено в місцеві громади і місцеві громади стануть новою гілкою влади в Україні, нарівні з законодавчою, виконавчою і судовою.

Саме проблемам децентралізації та використання європейського досвіду для   України була присвячена відео-конференція. Після виступу Посла відбулася цікава дискусія за участю учасників, адже представники Львова та Дніпропетровська задали актуальні питання Яну Томбінські. Порушувалися, зокрема можливості застосування польської моделі місцевого самоврядування, її правового забезпечення, адже владні еліти нашої держави наголошують, що саме на ній будуються процеси децентралізації в Україні. Цікавила присутніх думка посла Я. Томбінського, стосовно особливостей проведення цього процесу в Україні, зважаючи на військові дії на Південному – Сході України і можливого тиску на уряд України з боку тзв. ДНР та ЛНР із вимогою їх особливого статусу. Надзвичайний та Повноважений Посол професор, завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби факультету міжнародних відносин Маркіян Мальський подякував Яну Томбінському за те, що він проводить такі конференції та виступає перед студентською молоддю, яка керуватиме і будуватиме майбутнє нашої держави.

Фотогалерея